Nikah İşlemleri
Evlenecek Çiftler İçin Gerekli Belgeler

 

a) Müracaat için evlenecek çiftlerden birinin Dilovası İlçesinde ikamet etmesi ve Adres kayıt sisteminde kayıtlı olması gerekmektedir.

b) Evlenecek çiftlerin Nüfus cüzdanlarının asılları ile birlikte müracaat etmeleri esastır. (Fotoğrafsız T.C. No’ su olmayan ve 10 yılı geçmiş nüfus cüzdanları kabul edilmez.)

c) Evlenecek çiftlerin bilgisayar ortamında T.C. Kimlik numaralarından kayıtlara girilerek adres ve Nüfus cüzdanı bilgileri doğrulandıktan sonra sağlık raporu çıktısı verilerek Çiftler Aile Hekiminden sağlık raporlarını alacaklardır.

d) Çiftlerden birinin Adres Kayıt Sisteminde İkametgah Adresi İlçemizde ise bulunduğu İl ve İlçe Sağlık Kuruluşlarından almış oldukları evlilik işlemlerine ait sağlık raporları ilede birlikte müracaat edebileceklerdir.

e) Evlenecek çiftler Aile Hekiminden almış oldukları onaylı sağlık raporu ile birlikte,  4’ er adet vesikalık fotoğraf, (son 6 ay içinde çekilmiş) ile birlikte dosya açtırmak ve randevu almak üzere birlikte müracaat etmeleri gerekmektedir.

f) Evlenecek Çiftler ilçemiz dışında ikamet etmekte ise oturduğu yer ve Adreslerinin kayıtlı olduğu İl, İlçe  Evlendirme Memurluğuna birlikte müracaat ederek Evlenme izin belgesi alması gerekmektedir.

g) Bayanlar boşandıktan veya dul kaldıktan sonra 10 ay içerisinde evlenemezler. Evlenmek isteyenler  Aile mahkemelerinden “iddet müddeti kaldırma kararını’’ alarak müracaat esnasında getirmek zorundadırlar.

Yabancı Uyruklu Kişilerle Evlenmek İçin Gerekli Evraklar

Avrupa Birliği üyesi olan Ülkelerin (Almanya-Avusturya-İspanya-İtalya-Lüksemburg-Hollanda-Portekiz-İsviçre) vatandaşı olduğu ülkelerinden  “ Çok Dilli Belge” almaları gerekmektedir. 

Diğer ülke vatandaşlarının ise Evlilik için belge alması gerekmektedir. Almış oldukları belgede Anne adı, Baba adı, Doğum tarihi, Doğum yeri yazmıyorsa ayrıca doğum belgesi almaları gerekmektedir.

Bu belgeleri Dışişleri Bakanlığı Dışişleri Daire Başkanlığı veya İstanbul Valiliği İl Hukuk işleri  Müdürlüğüne Türkçe tercümesi yaptırılarak Tasdik  (Apostil ) ettirilecektir. 

Yabancı uyruklu vatandaşların Türkçe bilmiyorsa nikah esnasında yeminli tercüman getirmesi zorunludur.

Çifte uyruklu vatandaşların  ise T.C. vatandaşı olarak Nüfus Cüzdanları ile müracaat ederek Türk vatandaşı olarak işlem yapılmaktadır.

 

Oluşturulma Tarihi : 20.06.2020